Łysienie i jego leczenie.

Jak powszechnie wiadomo łysienie to bardzo poważny problem, z którym spotykają się na codzień zarówno mężczyźni jak i kobiety w różnym wieku. Można śmiało zaryzykować pogląd, że łysienie nie ma żadnych względów i w najmniej oczekwianym momencie może ono zaatakować każdego.

Przyczyn łysienia jest niezmiernie dużo, podobnie jak wiele jest jego rodzajów. W zależności od tego jakie czynniki sprzyjają łysieniu, podjemowane jest leczenie. Czasami farmokologiczne, czasami wymagające nieco bardziej skomplikowanych zabiegów na naszej głowie. Mówiąc o przyczynach łysienia należy podkreślić, iż najczęstsze z nich to:

 • niedobór witamin, aminokwasów czy składników mineralnych
 • nieodpowiednia dieta
 • chemioterapia
 • napromieniowanie
 • leki głównie antybiotyki oraz leki o bardzo silnym działaniu
 • zabiegi fryzjerskie – trwała ondulacja, farbowanie, nadużywanie wszelkiego rodzaju kosmetyków do „upiększania” naszych włosów
 • zaburzenia hormonalne i menopauza
 • skłonności genetyczne u mężczyzn
 • długotrwałe pozostawanie w stresie
 • nerwowa atmosfera w domu i w pracy
 • anemia
 • ciężkie choroby osłabiające odporność.

Na wszystkie te czynniki, nasze włosy źle reagują, manifestując to właśnie nadmiernym wypadaniem, które prowadzi do łysienia. Jeśli zauważymy, że dziennie na szczotce czy grzebieniu pozostaje sporo naszych włosów, lub w czasie mycia bądź innych zabiegów, a nie przechodziliśmy ostatnio żadnej choroby oraz nie używaliśmy leków typu antybiotyki itp. środki to niezwłocznie udajmy się do lekarza dermatologa. Lekarz ten, poprzez odpowiednie badania stwierdzi i określi nie tylko jaka jest przyczyna naszego łysienia ale także zaleci konkretne leczenie. Niezwłocznie należy też udać się do lekarza, kiedy naszemu łysieniu towarzyszy łuszczyca lub zaczerwienienie i swędzenie. Dlaczego? Bo może się okazać, iż jest to sygnał zbliżającej się lub już obecnej jakiejś poważniejszej choroby. Warto więc zareagować odpowiednio wcześnie, by móc sobie jakoś pomóc.

Łysienie jest uleczalne, chociaż w niektórych przypadakach nie jest to możliwe i wówczas stosuje się jedynie środki zastępcze i zaradcze, które będą chroniły nas przed dalszą utratą włosów. W przypadku łysienia, nie należy podejmować leczenia na własną rękę. Pamiętajmy – nasze włosy są nie tylko naszą ozdobą. Mają one też za zadanie chronić skórę naszej głowy przed uszkodzeniami czy też przed szkodliwym wpływem środowiska. Jeśli o tym zapomnimy, możemy sobie naprawdę poważnie zaszkodzić.

W łysieniu skutecznym „lekiem” może okazać się transpanltacja włosów. Jest to jednak zabieg dość kosztowny i nie zawsze możemy sobie na niego pozwolić a także nie każdemu wolno poddawać się tego rodzaju zabiegom.

Dużą pomocą może okazać się dla nas w tym przypadku łykanie witamin lub mikroelementów w płynie lub tabletkach. Niektórzy twierdzą też że bardzo przydatne może okazać się tutaj stosowanie drożdży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *