Miasto na mazurach

Piękno miasta i Pojezierza Ełckiego doceni każdy, kto choć raz przekona się o ich walorach.
Miasto Ełk – położone nad jeziorem ełckim i rzeką Ełk, w otoczeniu jezior i lasów, tworzących specyficzny mazurski mikroklimat, jest znakomitym miejscem na wypoczynek. Zasadniczym elementem określającym krajobraz ziemi ełckiej, a tym samym jej turystyczny charakter, są jeziora. Jest ich w promieniu 15 – 20 km od Ełku ok. 100, co stwarza doskonałe warunki do uprawiania turystyki wodnej.
Naturalną atrakcją miasta jest jezioro ełckie. Północna część położona praktycznie w centrum miasta. Nad jeziorem rozciąga się pięknie zagospodarowana promenada, przy której skupiło się kulturalne życie Ełku.

Miasto Ełk posiada unikalną atrakcję turystyczną – zabytkową kolej wąskotorową, która organizuje przejazdy turystyczne z wieloma atrakcjami.

W miescie znajduje się wiele interesujących obiektów XIX wiecznej architektury. Wspaniale zachowane secesyjne kamieniczki można zobaczyć spacerując ulicami Wojska Polskiego i Armii Krajowej.
Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów jest wieża ciśnień z 1895r. Kiedyś jeden z elementów umożliwiających zaopatrywanie mieszkańców Ełku w wodę. Dziś znakomity punkt widokowy – niezapomniany widok rozpościerający się na panoramę miasta Ełk. Pełni wyłącznie rolę atrakcji turystycznej. Znajduje się w niej muzeum o zagadkowej nazwie „Muzeum Kropli Wody”.

Godny uwagi jest także zamek krzyżacki wybudowany na wyspie jeziora ełckiego w latach 1398-1406 przez Ulryka von Jungingena. Składał się z budynku głównego i przedzamcza. We wschodniej części wyspy znajdował się budynek główny i strażnica, w zachodniej – budynki gospodarcze. Wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Obecnie zupełnie zatracił swój pierwotny wygląd – jest niszczejącą budowlą. Wyspę łączyły z miastem drewniane mosty zwodzone. W XIX w. na zachodnim brzegu jeziora usypano groblę, a w roku 1910 wymurowano nowy most, który służy do dzisiaj.

Miasto od 1992 roku realizuje program „Ełk – miasto ekologiczne”, który otrzymał prestiżową Nagrodę Forda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *