Słów kilka o rusztowaniach

Bez rusztowań budowlanych trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek budowę. Zwykle ich nie zauważamy i ignorujemy te konstrukcje. Jednak bez nich nie mogłaby powstać właściwie większość budynków. Rusztowania są niezbędne podczas prac budowlanych. Zróżnicowanie tych prac sprawiło, że powstało bardzo dużo rodzajów rusztowań, przez co dopasowanie ich zależy od konkretnych, mających się odbyć robót.
W zależności od potrzeb można więc wznosić rusztowania systemowe, elewacyjne, przejezdne, warszawskie itp. Często łączą one w sobie różne funkcje, na przykład rusztowanie warszawskie może być też czasami wykorzystywane w charakterze rusztowania elewacyjnego.
W zależności od zaplanowanej inwestycji, możemy potrzebować rusztowania wiszącego, fasadowego, jezdnego. Dobierając rusztowanie, kierujemy się zwykle jego konstrukcją (prostsza lub bardziej skomplikowana), czasem montażu (dłuższy lub krótszy), materiałem, z którego rusztowanie wykonano (drewno, stal, aluminium itp.). Od tego, czy właściwie dobierzemy rusztowanie, zależy powodzenie inwestycji.
Ważne jest też to, jak dobierzemy szalunki. Konstrukcje te powinny uzupełniać się z rusztowaniami. W przypadku szalunków również mamy spory wybór: tradycyjne, systemowe, drewniane, stalowe, z tworzywa sztucznego.