Czym jest stres według psychologa

Czy stres jest towarzyszem człowieka przez całe jego życie. Stres jest czynnikiem niszczącym, jak sobie radzić w momencie, kiedy potęguje się wewnątrz nas. Czym wogóle jest ten cały stres, jak go określać i czy na każdego wpływa w ten sam sposób?

Potrafimy opisać nasze uczucia, kiedy stres pojawia się ale ująć go w ramach definicji nie jest już takie łatwe. Spróbował tego dokonać R.S. Lazarus jako profesor psychologii zdefiniował, że „Stres to typ relacji między wymaganiami środowiska a szansami osoby do sprostania im bez zbędnych kosztów”. W tej definicji powinno skierować obserwację na to, że kłopot ze stresem polega na tym, że wymusza na naszym organizmie poniesienie pewnych kosztów jak np. duży wysiłek, wielka suma nerwów, wstrętne samopoczucie.
Aktywność stresu może być wywołana przez różnorodne reakcje jak:

1) obiektywne faktory typu, które stresują wszystkich jak brzęk, brak pasji, praca, wypadek bliskiej osoby

2) subiektywne czynniki są zespolone z indywidualną osobowością i to jak spostrzega swoje otoczenie lub konkretnej sytuacji (np. u jednych osób stres powstaje przy prezentacji publicznej, a odmiennego typu charaktery będą takie chwile wielbić)

Czy występują różne rodzaje stresu?

Według dociekań psychologów określamy dystres (stres niepomyślny, destrukcyjny) jak również eustres (stres o pozytywnych bodźcach).dobry psycholog warszawa
Często pomijamy fakt, że przy pozytywnych reakcjach też odczuwamy stres (np. zaręczyny, moment porodu, wymagające obowiązki w pracy). Egzystencja pozbawiona pozytywnych i złych impulsów nie miała by tak apetycznego smaku.
W okolicznościach osobliwych stres – niewielkiej ilości – potrafi pobudzać do działania. Np. porządki w mieszkaniu przed przyjazdem przyjaciół.
Najbardziej nadwyręża stres długotrwały. Pozorne jest, że stres, który jest krótko trwały ale przez dłuższy przekrój czasu jesteśmy na niego narażeni – jest o wiele więcej krzywdzący niż jednorazowy silny stres.

Jak radzić sobie ze stresem?

Pryncypialną koncepcją na objawy stresu jest odpowiednie nastawienie. Należy się skupić na pozytywnych rzeczach, które nas spotkają.
Drugą ścieżką doradzania sobie ze stresem jest przemiana naszej percepcji, czyli tego, jak wygląda konkretna sytuacja w naszych oczach. Np. oryginalne zlecenie w pracy, może być dla nas niezłą frajdą, jeśli przyjmiemy je jako coś, co nas rozwinie zawodowo, pozwoli ujrzeć nowe, fascynujące aspekty spowijającego nas żywota, do tej pory nie zauważalne.
Przy sprawach stresogennych przydatne wydaje się być racjonalne stanowisko i kompetentna analiza, tego co nas irytuje. Jeżeli na spokojnie przyglądniemy się objawom, które natchną w nas stres, to okażą się banalne i śmieszne.
W radzeniu sobie ze stresem pożyteczne okaże analiza eksperta, kiedy dobry psycholog warszawa przyjrzy się fundamentom na którym powstał stres, to wyciągnie wnioski i pokaże nam trafny trend. Przecież wielu wyśmienitych sportsmenów korzysta z podpory psychologa np. Kamil Stoch następca Małysza.
Wiele stresu można uniknąć, kiedy nauczymy się właściwego rozporządzania sobą w czasie. Jeżeli skupimy się na podstawowych sprawach, a odłożymy pierdółki, to uda nam się wyeliminować sporą dawkę negatywnego stresu.

Co by nie napisał, to stres będzie się pojawiał, jednakże można go obniżyć lub filtrować, jeżeli będziemy dbać o należytą formę psycho-fizyczną. Zamiast aplikować sobie środki, warto postawić na czynny odpoczynek, który buduje w nas optymizm i gotowość do życia, a stres odtrąca w ciemne zakamarki osobowości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *