W drodze do ołtarza.

Każdy z nas podsłuchiwał o zwyczajach ślubnych. W zależności od rejonu, regionu w jakim się żyjemy. Egzystują tysiące zwyczajów, różne rozmaite ich formy. W każdym miejscu nie zależnie gdzie żyjemy, napotkamy wspólne szczegóły obrzędów ślubnych, weselnych.
Do takich łącznych składników można zaliczyć błogosławieństwo. W mieszkaniu panny młodej tak jak to mialo miejsce przed wiekami najstarsi członkowie rodziny udzielaja błogosławieństwa młodej parze.
Po błogosławieństwie narzeczeniu wzruszają do kościoła. Obecnie pan młody w towarzystwie rodziców i świadków przyjeżdża do mieszkania panny młodej. Następnie orszak weselny wyrusza do kościoła. Do kościoła pierwszy udaje się pan młody i tam czekna na pojawienie się panny młodej która jest prowadzona przez ojca.
Często można już spottkać, że narzeczeni wkraczają do kościoła razem. Po zakończeniu uroczystości zaślubin rodzina i poproszeni zaproszeni składają młodej parze życzenia.
Sypanie ryżu i drobnych monet jest znakiem dobrobytu, któremu z partnerów zbierze więcej monet ten będzie panował domem.
Podróż narzeczonych na wesele rzeszów również charakteryzuje się swoimi zasadami. Jako pierwsi miejsce ślubu odjeżdżają rodzice młodej pary, nastepnie ona sama a na samym końcu goście. Należy wspomnieć ażeby Młoda para nie przybyła na wesele za wcześnie. To rodzice i goście powinni pozdrawiać parę w miejscu gdzie odbyć się ma wesele. Rodzice dokonuja przywitania zgodnie ze staropolskim obyczajem – chlebem i solą.
Następnie zebrani goście unoszą toast. Para młoda wyrzuca szkło za siebie, które naturalnie powinno się rozbić.
Pośrodku stołu honorowego zasiadają nowożeńcy. Obok małżonka powinna siedzieć mama a także świadek panny młodej, a po stronicy panny młodej powinien zasiadać ojciec a także świadek pana młodego.
Po podaniu pierwszego posiłku nowożeńcy dają sygnał do uciechy. Dokonują pierwszego tańca, następnie robią to rodzice oraz następni zaproszeni.
Od tego momentu posiłki i taniec przeplatają quizy aranżowane przez orkiestrę.
Zgodnie ze obyczajem około północy następują oczepiny. Pan młody ciska swój musznik który chwytają kawalerowie a panna młoda ciska welonem który starają się schwytać dziewczyny.
Po oczepinach na sali pojawia się tort weselny który jest krojony przez młodą parę. Młodzi raczą siebie nawzajem następnie rodziców i pozostałych znajomych.
Dalsza uciecha trwa do wczesnego rany aż do chwili gdy ostatni cierpliwi goscie nie opuszczą parkietu. Po uczcie wszyscy udają się odpocząć żeby zabawiać się podczas poprawin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *