Wykorzystanie tworzyw sztucznych

America’s Cup to miedzynarodowe regaty morskich żaglowców.Regaty odbywają się od 1851r. W regatach uczestniczą drużyny indywidualnych jachtklubów. Posiadaczom trofeum może rzucić wyzwanie każdy z chcących odebrać tego puchar
Jeśli aspirantów jest wiecej to są rozgrywane dodatkowe biegi i w ten sposób jest wyłanianny przedstawiciel jachtklubu który będzie mógł spróbować odebrać puchar który posiada obecnym mistrz.
Regaty mają miejsce na akwenie w pobliżu siedziby mistrzowskiego jachtklubu i są rozgrywane do 5 wygranych wyścigów . Drużyny które mianują swoje jachty korzystają z nowatorskich technologi które maja zagwarantować im zwycięstwo.
Pierwotnie jachty były konstruowane z części drewnianych. Następnie używano drewna i metalu. Z czasem drewno jako podstawowy towar służący do wybudowania kadłubów stracił na znaczeniu i rozpoczęto stosować tworzywa sztuczne.
Postęp technologiczny wspierał użyciu materiałów kompozytowych, często zwane laminatami. Najczęściej używa się włókna szklane albo zwęglane, które następnie są pokrywane przez żywice poliestrowe lub epoksydowe.
Dzięki wdrożeniu takich materiałów jachty takie charakteryzują się wielką solidnością mechaniczną, a mimo to proces obróbki i przyszłych renowacji jest dosyć prosty. Parametry takiego kadłuba można łatwo skonfigurować poprzez użycie trafnej mieszanki laminatów i żywic.
Współcześnie dużo struktur kadłubów to są konstrukcje laminatowe. Przeto plastikowe jachty są najpopularniejszymi jachtami. Bezzwłoczny wzrost tej technologi przyczynił się do pewnego wyściugu zbrojeń. Zespoły prześcigają się w nowatorskich pomyswłach
konstrukcjach które mają zapewnić im zwycięstwo. W 2007 wprowadzono świeżą kategorię o nazwie AC90. Od tego momentu jachty nie moga być dłuższe jak 90 stóp, natomiast liczba ekip została powiększona do 20 osób. Współcześnie odbywają przygotowywania do 33 edycji regat. Zespoły są w trakcie konstrukcji
świeżych jachtów z skorzystaniem tworzyw sztucznych w tym włókien szklanych i żywicy poliestrowej. A wszystko to po to by wygrać przechodni puchar o wadze 3 kg. Puchar jest czesto określany Świętym Gralem dla żeglaży bądź Starym Dzbankiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *