Świetlówki ledowe w naszych mieszkaniach

Prawdopodobnie diody LED wynaleziono w latach 20 XX wieku. Jednakże formalnie za datę wynalezienia tego rodzaju oświetlenia datuje się równocześnie z datą produkcji diod świecących, która nastąpiła w latach 60-tych ubiegłego wieku. Za wynalazcę tego wynalazku uznaje się Nicka Holonyaka juniora, który zaprojektował formę świetlówki używaną w uprzedniej produkcji.

Wraz z upływem czasu i rozwijaniem technologii LED, oświetlenie LED stało się coraz popularniejsze i z uznaniem zastępuje zwykłe żarówki na skale przemysłową, a nawet w oświetleniu domowym.

Wykorzystywanie z świetlówek LED wiąże się z licznymi zaletami. Fundamentalne z nich to szczególnie: trwałość, efektywność oraz sprawność energetyczna. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami można zaoszczędzić nawet 85% energii. Ich trwałość jest przedłużona aż 30-35 krotnie, w dużej mierze dlatego, iż nie posiadają żarnika, który mógłby się przepalić tak jak to jest w tradycyjnych żarówkach. Świetlówki LED mogą funkcjonować nawet 10-15 lat. Dodatkowo lampy LED są wytrzymałe na wstrząsy i wibracje. Nie zawierają niebezpiecznych substancji w sobie, takich jak rtęć. Wyzwalają jasne białe światło o wysokiej jakości, jasności i dużym poziomie nasilenia. Oświetlenie LED jest bardzo ekonomiczne. Koszty związane z zakupem świetlówek LED zwraca się po upływie roku, a redukcja zużycia energii elektrycznej jest widoczne już od momentu normalnego korzystania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *