Właściwie dobrane opony poprawiają przyczepność samochodu do podłoża

Przyczyny dla których wskazane jest wybrać odpowiednie opony

Opona stosowana do jazdy w czasie zimyOkres zimowy nie jest pomyślną porą roku dla kierowców aut w relacji do bezpieczeństwa. Bez wątpienia największa odpowiedzialność ciąży na umiejętnościach kierowcy pojazdu, ale i nie bez znaczenia jest sprawność wozu, a również opon. Ten ostatni element w olbrzymiej mierze jest odpowiedzialny za przyczepność pojazdu z podłożem także skuteczne odprowadzanie śniegu i wody. Zimą podłoża są mokre, śliskie, często pokryte lodem i śniegiem. Toteż szczególna budowa zewnętrzna opony zimowej przeciwdziała „wpadaniu” w niekontrolowane poślizgi.

Z jakiego powodu opony zimowe poprawnie spełniają swoje zadanie w zimie

Opony zimowe posiadają specjalne szerokie rowki obwodowe oraz poprzeczne, a dodatkowo głębokie nacięcia klocków, które są nazywane lamelkami. Kanaliki odprowadzają śniegu i wody, natomiast lamelki natężają adhezję pojazdu z podłożem. Liczba lamelek jest dobierana przez producenta w taki sposób, aby zagwarantować wysoką przyczepność zarówno w trakcie wprawiania samochodu w ruch jak i jego hamowania. W poniektórych oponach liczba lamelek może sięgać nawet rzędu 2000.

Skutki wykorzystywania właściwych opon

Opona zimowa - najlepsza na błoto, wodę i śnieg„Zimówki” zapewniają krótsza drogę hamowania, ułatwiają prowadzenie samochodu, wzmacniają stabilność jazdy. Różnica w jakości jazdy mając opony zimowe w porównaniu do opon letnich jest wielka. Jest to szczególnie dostrzegalne podczas jazdy na łukach, w trakcie ruszania i hamowania, w jeździe pod górę. Znacząco wzrasta też precyzja odpowiedzi samochodu na ruchy prowadzacego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *