Zamknięty świat dziecka

Każdy wie, że dzieci, które urodziły się z autyzmem, żyją zamkniętym środowisku. Ten świat jest ich domeną i nikomu nie dają do niego wiz, ani paszportów. Dzieciom z tym zaburzeniem jest potrzebna miłość, oddanie rodziców i sporo ciepła. Jeśli rodzice spełnią te nieskomplikowane warunki, to dzieci z autyzmem są stanie funkcjonować niemalże normalnie jak i rówieśnicy. Wysiłek włożony w wychowanie dzieci z tym specyficznym zaburzeniem jest ogromny, jednak rezultaty, jakie uda się uzyskać przynoszą wiele satysfakcji. Zespół Aspergera jest pokrewnym schorzeniem jak autyzm, tylko różnica między tymi chorobami polega na tym, że zespół Aspergera jest bardzo trudno zdiagnozować.

Jeżeli lista objawów jest taka długa, to dla czego tak jest trudno lekarzowi logopedii zdiagnozować zespół Aspergera? Skąd tyle problemów, jeśli logopedzi mają pojęcie o objawach, jakie występują przy tego rodzaju zaburzeniach.

zespół aspergeraOdpowiedź na postawione pytanie wydaje się być zwykła. Rodzice blokują dostęp do świadomości o tym, że dzieciaki, które posiadają kłopoty z koncentracją, z nauką, często ich zachowania tłumaczą okresem dorastania, nie odpowiednim środowiskiem, w jakim dzieciaki wychowują się lub tym, że ich pociechy odstają od reszty grupy, bo są zdolniejsze. Nie chcą do siebie dopuścić prawdy, że ich dzieciaki są aspołeczne, z tego powodu, że są to symptomy autyzm czy zespół Aspergera. Najgorszą rzeczą którą można uczynić dziecku, to bagatelizowanie symptomów. Jeśli objawy autyzmu albo zespołu Aspergera zostaną wykryte we wczesnym stadium przy tego typu zaburzeniach, to terapia jaka zostanie zastosowana – da szybsze efekty.
Ludzie z tymi zaburzeniami mogą prawie zwyczajnie funkcjonować, jako dorośli. Jednakże muszą być podawani stałemu dozorowi lekarza. Bo tego typu zaburzenia nie da się wykluczyć na zawsze. One są uśpione i dla tego tak bardzo znacząca jest nieustająca kontrola lekarza.

Najważniejszą sprawą jest wyrozumiałość rodziców i opiekunów dla dzieci z autyzmem czy zespołem Aspergera. Są to delikatne szkraby, często wybitnie uzdolnione w zadaniach matematycznych, a jak wiadomo uzdolnionym nie żyje się łatwo. Muszą znaleźć w swoim środowisku osoby im życzliwe i pomagające je przez cały czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *