Zestaw ćwiczeń korygujących złą wymowę

Zazwyczaj opiekun w przedszkolu, a nie rodzice, jest pierwszą jednostką, którą zauważa wadę wymowy u dziecka. To jest wspólny wysiłek, dziecka, nauczyciela i rodziców, aby ich wychowanek wysławiał się czysto, a nie seplenił. Jeżeli kłopoty z mową nie cofną się do początków szkoły, to jedyną receptą na naprawę mowy jest wizyta u doktora specjalisty, który z przebada słuch oraz skieruje do terapeuty mowy i języka.

Występują trzy typy niedoskonałości wokalizacji u dzieci. Zaburzenia artykulacji, sprawiają, że dzieci posiadają trudności z sylabizowaniem dźwięków do tego stopnia, że nie są one zrozumiałe przez nie same. Zakłócenia powstające z braku płynności wymowy, jak jąkanie się – utrudniają harmonijny rozwój ich mowy. Trzeci rodzaj zaburzeń, to mimowolna zmiana wysokości lub dźwięku głosu, która to może wywoływać u dzieci ból i dyskomfort.

Dzieci mają problemy z właściwą wymową z wielu powodów. Ograniczać potrafią ją elementy wrodzone, takie jak rozszczep podniebienia czy wątłe mięśnie kości twarzy. Wada wymowy wiąże się też z genetyką, odpowiada ona za jąkanie, co często często zdarza się dzieciom na wczesnym etapie ich rozwoju.

Choć około 5 procent dzieci w wieku od 2 do 5 roku życia zacina się w tym krótkim okresie, to tylko mniej niż 1 procent dzieci przenosi na następny etap swojego rozwoju jąkanie, jako wadę wymowy.

Kiedy dzieci seplenią, to ewidentnie posiadają kłopot z ułożeniem języka przy przednich zębach. Takie ułożenie języka współgra za wymowę spółgłosek „s” i „z”. Jest to problem, które pogłębia się po przez szkodliwe przyzwyczajenia językowe. Dziecko ma problemy z wymową określonego dźwięku, to tym samym uczy się artykułować je w niewłaściwy sposób. Tak więc niewyraźna wymowa stała się pogłębionym nawykiem.

Zaburzenia mowy można usunąć, warunek jest jeden – muszą zostać zdiagnozowane jak najwcześniej. Skuteczną terapią jest tzw metoda krakowska. Zbiór ćwiczeń dla dzieci poprawiających wymowę poprzez zabawę i gimnastykę słowną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *