Kiedy powstały pierwotne klimatyzacje

Wentylacja jest przebiegiem zmiany specyfiki powietrza, co ma sprowadzić korzystniejsze warunki. Głównie tyczy się to wilgotności i temperatury powietrza. Generalnie mówiąc za klimatyzator można rozumieć wszelkie ustrojstwo które przerabia cechy powietrza czy to poprzez dezynfekcję, studzenie, podgrzewanie, wentylację. Klimatyzator split posługuje do poprawki temperatury w konkretnym obszarze. Zmiana taka najczęściej odbywa się pod działaniem spokojnego cyklu odmiany specyfiki powietrza.

klimatyzator splitPodstawowa koncepcja idea klimatyzacji była już sławna w dawnym Egipcie. Dżdżysta płachta zwisała w oknach, parująca woda i podmuchy powietrza wkraczający do pomieszczenia czyniły chłodzenie. W starożytnym Rzymie woda przepływająca przez wodociągi chłodziła struktury. W Persji natomiast używano wieże wiatrowe chłodzące konstrukcje podczas ciepłych sezonów. Wentylację do ogólnego obiegu wprowadzono w 1920 r. Podczas procesu chłodzenia pompa ciepła przenosi niższe temperatury do wyższej temperatury radiatora. W rzeczywistym ruchu proces ten wygląda przeciwnie. Najczęściej do schładzania stosuje się motory elektryczne do zasilania sprężarki. Schładzanie powietrza wywołuje upadek jego wilgotności.

klimatyzator splitSpecyficznym wariantem klimatyzatora jest osuszacz, jak sama nazwa wskazuje posługuje on do osuszania powietrza. W przeciwieństwie do pospolitego klimatyzatora osuszacz będzie nagrzewał powietrze. Osuszacze są zwykle prowadzone w klimacie mokrym, zimnym, głównie ażeby zapobiec powstawaniu pleśni w pomieszczeniach, zwłaszcza w piwnicach. Używa się też ich do pieczy czułych urządzeń przed niesprawiedliwymi skutkami przesadnej wilgoci. Sam wentylator tworzy się ze sprężarki, skraplacza i parownika. Klimatyzator powoduje obieg mas powietrza na parowniku który znajdzie się w wnętrzu schładzanego miejsca. Pierwotnie wentylator był zwartym urządzeniem które należało instalować na elewacjach budynku. Podzielono to urządzenie na parownik z wentylatorem oraz na sprężarkę bowiem sprężarka wywoływała dotkliwy hałas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *