Turbodoładowanie w pojazdach ciężarowych

Turbosprężarka jest systemem które ma na celu powiększenie sporządzanej energii przez silnik. Turbodoładowanie zwiększa wydajność pracy silnika poprzez wtłoczenie dodatkowej porcji powietrza co zwiększa efektywność spalania paliwa. Najczęściej turbosprężarki są stonowane w ciężarówkach, samochodach . Swoją strukturą turbo jest zbliżone do struktur turbiny gazowej, z tą rozbieżnością że nie posiada komory eksploatowania . Spaliny trafiają na łopatki turbiny od strony wydechu które napędzają sprężarkę napychającą suplementarne objętości powietrza. Wdrożenie turbosprężarek ma wiele korzyści. Turbo zapewnia więcej powietrza do silnika podczas przebiegu spalania przez co przebieg ten jest łatwiejszy, dokładniejszy i wytwarza mniej skażeń.

turbosprężarki mielec Dzisiejsze napędy wyposażone w turbodoładowanie wytwarzają o 50% mniej NOx i CO2 jak to w przypadku silnikach konwencjonalnych. Dodatkowo turbosprężarki mielec zagwarantują potężniejszy moment obrotowy, co przyczynia się na lepsze wyniki na trasie, dzięki temu sama podróż daje nam więcej uciech. Jak wiadomo ceny paliwa dążą do góry, wiele firm a także indywidualnych kierowców poszukuje różnych oszczędności w tym rejonie. Dzięki odpracowywaniach turbo przechwytuje strefa niewykorzystywanej mocy dzięki czemu zużycie paliwa jest mniejsze. Poprzez to zyskujemy podwójnie po głównie mamy wyższą moc silnika po drugie wykorzystujemy mniej paliwa do wytworzenia tej samej miary siły jak przy wdrożeniu standardowego silnika nie zaopatrzonego w turbodoładowanie.

turbosprężarki mielecPrace turbo można podzielić na kilka cykli.
Główny to wciąganie: zastrzyk benzyny, tłok przesuwa się w dół, a powietrze jest zasysane przez zawór ssący.
Następnie kompresja: tłok przemieszcza się do góry mieszanka znajdująca się w tłoku jest sprężana.
Rozbudowa: kompozycja paliwa i powietrza jest spalana przez świecę zapłonową.
Wydechowy: spaliny przepływające się przez zawór wylotowy gdy tłok przemieszcza się w dół. Spaliny popychają turbo które wtłacza suplementarną porcję powietrza. Większa miara powietrza w komorze spalania pozwala spalać paliwo bardziej efektywnie. Automatycznie wzmaga to siła silnika co przekłada się na potężniejszy moment obrotowy i szybkość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *