7 polecanych tytułów, które zainteresują Twoje dziecko

7 polecanych tytułów, które zainteresują Twoje dziecko

Artykuł dodał/a: Zyta Zielińska
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0

Czytanie lektur szkolnych wielu uczniów traktuje jako przykry obowiązek. Unikają czytania jak ognia. Niestety jest to dość przykre zjawisko. Każde lektury, nawet te niezbyt interesujące czegoś nas uczą. Jednak obecnie czytanie zastępuje się ekranizacjami lub streszczeniami lektur szkolnych. To smutne. Jest jednak wiele pozycji, które są ciekawe i fascynujące i może dzięki nim mali czytelnicy znajdą coś, co ich zaciekawi, a nie zniechęci do czytania książek. W poniższym artykule pokrótce opisujemy interesujące lektury szkolne.

Lektura szkolna dla I-II klasy szkoły podstawowej 

Cudowna, napisana z  dużą dawką humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, prezentująca jego postać oraz zamiłowania. W książeczce znajdują się również wiersze Tuwima. Czytanie tej lektury to duża przyjemność, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To świetny sposób, żeby zapoznać się z życiem i twórczością autora „Lokomotywy” i wielu innych wierszy dla najmłodszych.

Ciekawa lektura szkolna dla klas I-II szkoły podstawowej 

Czytelnicy mogą się zdziwić, że tak świetnie napisana historia jest szkolną lekturą. To rewelacyjne, że w kanonie lektur znajdują się współczesne książki polskich autorów, które są interesujące oraz zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dostosowanych do wieku młodych czytelników, uczy spostrzegawczości i logicznego myślenia.

Tytuły z kanonu lektur I-III szkoły podstawowej, które warto znać 

Istnieją książki, które poruszają serca kolejnym pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie opowieść o Lampo, włoskim psie, który podróżował koleją. Co ciekawe, książka jest inspirowana prawdziwą historią. Jest to poruszające opowiadanie o przyjaźni, wierności i zaangażowaniu, jak również o tęsknocie i szczególnej więzi, która może połączyć człowieka oraz jego psa.

Czy warto przeczytać Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi? 

Kolejny dziecięcy kryminał w kanonie lektur! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, niemniej idealnie odzwierciedla świat trzynastolatków. Roboty i inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwiązania, a nawet pierwsze, nieśmiałe sympatie – to wszystko można znaleźć w tej lekturze. Dla dzieciaków, którym książka się spodoba mamy dobre wieści: to zaledwie pierwsza z wielu części opowieści o tej trójce!

Jakie przesłanie niosą za sobą opowieści o Mikołajku? 

Przygody Mikołajka, młodego francuskiego chłopca, oraz jego kolegów, które da się z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, albo można zabrać tę książkę na wakacje. Znajdziesz tam sporo humoru i ciekawych perypetii grupy chłopców, dodatkowo wzbogaconych przykładami, jak dzieci postrzegają świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych i starszych. Z pewnością jest to lektura, jaką czyta się z radością.

O czym opowiada Balladyna Słowackiego? 

Może nie jest to najlepszy wybór na niezwykłą lekturę szkolną, ale wystarczy spojrzeć na nią z innej perspektywy, żeby okazało się, że jest to wciągająca książka! Wyobraźmy sobie rywalizację Balladyny i Aliny o względy Kirkora w dzisiejszych realiach – film na podstawie tej historii byłby wciągającą sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet pomimo wyrzutów sumienia dalej postępuje źle. Słowacki pisze piękną, starodawną polszczyzną, ale spory bohaterów oraz postacie mogłyby równie dobrze być zaprezentowane w stylu greckiej tragedii. Dużym plusem jest forma dramatu, dzięki której czyta się go szybko.

Stowarzyszenie umarłych poetów – o czym opowiada ta lektura? 

Książka, która powstała na podstawie scenariusza filmowego pod tym samym tytułem, jest przepiękną opowieścią o pasji, indywidualności i odkrywaniu siebie. Zwariowany, ale pełen zapału pedagog elitarnej i snobistycznej uczelni, John Keating wprowadza spore zamieszanie w życie uczniów. Jego niecodzienny entuzjazm i zapał do angielskiej poezji błyskawicznie zaraża i wpływa na kształtowanie się osobowości młodych kadetów. Odkrywają dzięki niemu, co tak naprawdę chcieliby robić w swoim życiu, ale niestety nie idzie to w parze z zamiarami ich rodziców. Doprowadza to do konfliktów, a ostatecznie do wielkiej tragedii, gdyż jeden z uczniów popełnia samobójstwo. Wina spada na nauczyciela i zostaje on wydalony ze szkoły. To dość smutna historia, ale wartości, które ukazuje takie jak nonkonformizm, podążanie za swoimi marzeniami, czy działanie wbrew narzuconym rolom, sprawia, że jest to bardzo mądra i ważna nauka. Fakt, że „Stowarzyszenie umarłych poetów" znalazło się wśród lektur szkolnych, jest strzałem w dziesiątkę. 

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Ostatnio dodane do Kultura i sztuka
Czytanie lektur szkolnych wielu uczniów traktuje jako przykry obowiązek. Unikają czytania jak ognia. Niestety jest to dość przykre zjawisko. Każde lektury, nawet te niezbyt interesujące czegoś nas uczą. Jednak obecnie czytanie zastępuje się ekranizacjami lub streszczeniami lektur szkolnych. To smutne. Jest jednak wiele pozycji, które są ciekawe i fascynujące i może dzięki nim mali czytelnicy znajdą coś, co ich zaciekawi, a nie zniechęci do czytania książek. W poniższym artykule pokrótce opisujemy interesujące lektury szkolne.Lektura szkolna dla I-II klasy szkoły podstawowej Cudowna, napisana z  dużą dawką humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, prezentująca jego postać oraz zamiłowania. W książeczce znajdują się również wiersze Tuwima. Czytanie tej lektury to duża przyjemność, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To świetny sposób, żeby zapoznać się z życiem i twórczością autora „Lokomotywy” i wielu innych wie...