
Czy kontrolne USG może być badaniem bolesnym?
Jednym z bardzo często zlecanych przez lekarzy badań obrazowych jest USG. Możliwe jest ocenienie dzięki niemu wyglądu oraz kondycji narządów wewnętrznych, a także wczesne rozpoznanie wielu groźnych chorób. Ultrasonografia wykrywa guzy, nowotwory, stany patologiczne, ale jest i niezbędna podczas monitorowania przebiegu ciąży. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak konkretnie przebiega to badanie i jak się do niego przygotować, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.
Badanie USG – zasady wykonywania
Badanie ultrasonograficzne należy do grupy badań obrazowych. Jest nadzwyczaj popularne i stosowane w codziennej praktyce przez lekarzy już od 50 lat. Głowica USG produkuje fale ultradźwiękowe, które są absorbowane w komórki. W tym samym czasie na ekranie USG pojawia się obraz, na ogół czarno-biały. Całe badanie jest całkowicie bezbolesne i co ważne niegroźne. Poza uprzednio wymienionymi zastosowaniami USG stosuje się jako wsparcie podczas biopsji jak również podczas innych zabiegów.
Przygotowanie do USG jamy brzusznej krok po kroku
USG brzucha jest jednym z najczęściej wykorzystywanych tego typu badań. Jest tak, ponieważ w brzuchu jest mnóstwo różnych, niezbędnych do prawidłowego działania narządów. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu bardzo ważne jest utrzymanie żołądka, wątroby, nerek i jelit w dobrej kondycji. Podczas badania sprawdza się działanie, rozmiar oraz strukturę badanych organów, dlatego jest ono nieocenione w profilaktyce wszelkiego typów chorób.
Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej nie jest skomplikowane, ponieważ należy nie spożywać posiłków przez 6 do 12 godzin do momentu badania, w zależności od typu badań USG i zaleceń specjalisty.
Częściej badać powinny się przede wszystkim starsze osoby. Badania kontrolne robi się od około 20 roku życia i powtarza co 3 lub 5 lat. Od 50 roku życia USG powinno się przeprowadzić co najmniej raz w roku. Jeśli borykamy się z jakimś schorzeniem w jamie brzusznej, to z pewnością specjalista zleci wykonanie USG, ale także w przypadku gdy nic nam nie dolega, to warto mimo to badać się profilaktycznie.
Kobieta pod opieką ginekologa i wykonywanie badania USG
Mammografia i cytologia to niezwykle ważne badania dla kobiet, gdyż są podstawowym elementem profilaktyki antynowotworowej. USG piersi jest też bardzo ważne, dlatego, że jest często robionym badaniem przez kobiety, na ogół młodsze. USG jest przeważnie zalecane dla kobiet z piersiami niezbyt pokaźnego rozmiaru, które ciężko byłoby zbadać za pomocą mammografu. Badanie nie potrzebuje wymyślnego przygotowania, chociaż jeśli jest taka opcja, to zaleca się przeprowadzenie go w pierwszej części cyklu, ze względu na niewielką czułość piersi.
W przypadku kobiet, u których w rodzinie występował nowotwór piersi, badanie powinno być pierwszy raz zrobione w wieku 20 lat oraz powtarzane, chociaż co pół roku. Gdy tego typu obciążenie nie występuje, diagnostykę piersi można przeprowadzać raz na dwa lata.
Z kolei badanie ginekologiczne należy wykonywać, chociaż co dwa lata. Tutaj trzeba dodać, że podczas jednej wizyty można wykonać zarówno cytologię, jak i badania USG. Po ukończeniu pięćdziesięciu lat kobiety powinny zapisywać się na badania raz na rok.
Profilaktyka i kontrola tarczycy podczas badania USG
Wskazaniem do wykonania USG tarczycy są wszelkie niepokojące objawy, które mogą być związane z nieprawidłowym jej funkcjonowaniem. Mogą to być na przykład objawy charakterystyczne dla niedoczynności lub nadczynności tarczycy, a także choroby Hashimoto. W takich przypadkach, wykorzystanie ultrasonografii w połączeniu z badaniami laboratoryjnymi, może dać bardzo ważną podstawę diagnostyczną. Bardzo częstą praktyką jest przeprowadzanie badania USG tarczycy wśród osób, u których w rodzinie występowały schorzenia tego organu. Choroby tarczycy mają to do siebie, że często bywają dziedziczne. Dzięki profilaktyce endokrynolog może podjąć odpowiednie kroki nawet wówczas, gdy choroba nie daje jeszcze widocznych objawów.
Komentarze
Brak komentarzy