Czy można uprawiać w Polsce survival zgodnie z prawem?

Czy można uprawiać w Polsce survival zgodnie z prawem?

Artykuł dodał/a: Judyta Pawlak
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0

Znany wszystkim rozbitek Robinson Crusoe może uchodzić za jednego z przodków survivalu i bushcraftu. Korzystając jedynie z tego, co udostępniła mu natura, musiał przeżyć w nieznanym i wrogim środowisku. Oswajał zwierzęta, budował szałasy, zajmował się uprawą wielu rodzajów zbóż i wytwarzał wiele naczyń i narzędzi, a wszystko to w oderwanym od cywilizacji miejscu, gdzie rządziła tylko i wyłącznie dzika przyroda. Z pewnością mógłby być idolem niejednego, który praktykuje obecnie bushcraft i survival.

Survival — co to takiego? 

Survival, czyli inaczej szkoła przetrwania, to forma działań, jaka polega na umiejętności życia w środowisku naturalnym bez dostępu do podstawowych udogodnień takich, jak bieżąca woda i prąd. Nadzwyczaj często osoby bardzo mocno zafascynowane survivalem rezygnują również z dachu nad głową, na rzecz namiotów lub stworzonych własnoręcznie szałasów.

Survival w Polsce zgodny z prawem? 

Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, między innymi Lasy Państwowe ograniczały obecność osób na ich terenach do minimum. Nocowanie oraz zajmowanie leśnego obszaru było źle postrzegane i wręcz uznawane za nielegalne. Jednak środowiska osób zrzeszonych wokół survivalu i bushcraftu osiągnęły porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym działaniom szara strefa została mocno ograniczona. Aktualnie w całej Polsce wydzielone są konkretne lokalizacje, gdzie legalnie można ćwiczyć techniki szkoły przetrwania.

Dolny Śląsk i okolice Świeradowa-Zdrój bezpiecznym miejscem 

Osoby zainteresowane odpoczynkiem w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski powinny wziąć pod uwagę Dolny Śląsk i okolice uzdrowiskowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To w tych okolicach znajduje się jeden z terenów wyznaczonych do uprawiania survivalu i bushcraftu. Jest to atrakcyjna lokalizacja dla miłośników gór, przyrody i tajemnic Dolnego Śląska.

Nadleśnictwo Lubsko w Gorzowie Wielkopolskim legalne na survival 

Jeżeli interesują Cię bardziej tereny nizinne, świetnym przykładem dobrego wykorzystania powierzchni do survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego i Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca, położone w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany oraz dobra infrastruktura parkingowa. Tym szczycą się tamte okolice.

Elbląg oraz Stegna dla lubiących morskie klimaty fanów szkoły przetrwania 

Nadzwyczaj interesującą lokalizacją są także tereny blisko Morza Bałtyckiego. Znajdziemy tam atrakcyjne miejsca do praktykowania survivalu. Najwięcej obszarów znajduje się w okolicach Stegny oraz położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek oraz woda. Taki klimat pociąga wielu. Głownie w okresie letnim jest to bardzo modny kierunek na uprawianie survivalu i bushcraftu.

Jak legalnie zaplanować szkołę przetrwania? 

Pomimo trudnych początków dla wielu pasjonatów survivalu i bushcraftu w Polsce, zmiany prawne wprowadzone po listopadzie 2019 roku, zadziałały na korzyść tych ostatnich. Nocowanie na wyznaczonych przez Lasy Państwowe terenach jest już legalne, jeżeli mowa jest o dwóch nocach i grupie nieprzekraczającej 4 osoby. Wystarczy poinformować o tym fakcie dane nadleśnictwo i można chociaż przez chwilę poczuć się jak legendarny rozbitek Robinson Crusoe.

 

Tagi artykułu
Komentarze
Emiliana Mazurek

Ta, niektórzy jeżdżą i śpią po lasach, wszystko fajnie, ale niech później po sobie sprzątają, a nie zostawiają śmietnisko po wypadach survivalowych.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Ostatnio dodane do Turystyka i podróże

Brak artykułów