W jaki sposób gromadzić deszczówkę?

W jaki sposób gromadzić deszczówkę?

Artykuł dodał/a: Kalina Maciejewska
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0

W okresie jesiennym i wiosennym można się spodziewać dużych odpadów deszczu, które przy braku odpowiedniego systemu odprowadzania wodu mogą doprowadzić do zalania domu, piwnic czy też podwórka. Z kolei latem, kiedy tej wody potrzebujemy najbardziej, niestety jest jej niedobór, wówczas jesteśmy zmuszeni korzystać z miejskich dostępów wody. Są jednak rozwiązania, dzięki którym samem będziesz w stanie zaopatrzyć się w wodę, a dodatkowo na tym zaoszczędzisz.

Co zrobić w razie ewentualnych kłopotów z odprowadzeniem wody?

Nieumiejętny montaż rynien wokół domu, czy też brak montażu będzie skutkował problemami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany oraz fundamenty domu będą mokre od stale lejącej się i spływającej w głąb gruntu wody. Dodatkowo będzie nagromadzać się błoto w miejscach, gdzie raz za razem gromadzą się kałuże. Jeśli grunt na naszej działce jest dobrze przepuszczalny, wystarczy odprowadzić wodę rynnami z dala od domu i tam wchłonie się jej nadmiar w ziemię. Niemniej, jednak jeżeli na naszej działce grunt jest słabo przepuszczalny, wodę musimy odprowadzić w głębsze, niższe warstwy gleby.

Znajdź sposób na gromadzenie wody deszczowej!

Gdy posiadamy odpowiednie zaplecze odprowadzające wodę z dachu oraz wyprowadzające ją w głąb naszej ziemi, pozostaje nam zastanowić się, jak ją umiejętnie gromadzić, by następnie wykorzystać do podlewania, mycia samochodu, narzędzi i innych czynności działkowych.

Zbuduj oczko wodne, do którego poprowadzisz jedną z rynien!

Odpowiednim rozwiązaniem będzie budowa oczka wodnego bądź stawu, czy mniejszego zbiornika wodnego, gdzie doprowadzimy ujście jednej z rynien. Zbiornik musi być na tyle głęboki, by podczas silnych opadów nie został przepełniony, ale także musi być bardzo szczelny, przez co powinno się zadbać o wyłożenie dołu szczelnie folią. Pomysł sprawdzi się jednakże na działkach o zdecydowanie większej przestrzeni.

Racjonalnym rozwiązaniem do łapania deszczówki jest zbiornik!

Względnie prostym i dość oczywistym wyjściem jest odprowadzanie wody opadowej do zbiorników do tego celu przeznaczonych, przyłączonych do rury spustowej. Dzięki użyciu pompy możemy wyprowadzić wodę i podlewać ogród, stosując dodatkowo jedynie wąż ogrodowy. Ilości wody, jakie możemy magazynować w tego typu zbiornikach, są dosyć zróżnicowane. Znajdziemy takie o pojemności kilkuset litrów oraz takie, które wymagają montażu pod ziemią, albowiem ich rozmiar pomija montaż naziemny. Modne stają się więc tzw. zbiorniki retencyjne, które umieszczamy w gruncie i przez specjalną instalację możemy stosować z powodzeniem zbieraną deszczówkę np. do spłukiwania wody w toalecie.

Kolejnym pomysłem są drenaże oraz skrzynki rozsączające!

Chętnie wybieranym rozwiązaniem wśród wielu osób są skrzynki z tworzywa sztucznego, które powoli przepuszczają zmagazynowaną wodę w różne części działki za pomocą sączków, które są do nich przymocowane. Owe skrzynki znajdują się pod ziemią. To my mamy wpływ na ilość oraz miejsce, gdzie będą się ona znajdowały. Innym, aczkolwiek podobnym pomysłem są drenaże, które przepuszczają zmagazynowaną wodę opadową poprzez dziurawione rury!

Inne artykuły autora
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Ostatnio dodane do Dom i ogród
W okresie jesiennym i wiosennym można się spodziewać dużych odpadów deszczu, które przy braku odpowiedniego systemu odprowadzania wodu mogą doprowadzić do zalania domu, piwnic czy też podwórka. Z kolei latem, kiedy tej wody potrzebujemy najbardziej, niestety jest jej niedobór, wówczas jesteśmy zmuszeni korzystać z miejskich dostępów wody. Są jednak rozwiązania, dzięki którym samem będziesz w stanie zaopatrzyć się w wodę, a dodatkowo na tym zaoszczędzisz.Co zrobić w razie ewentualnych kłopotów z odprowadzeniem wody?Nieumiejętny montaż rynien wokół domu, czy też brak montażu będzie skutkował problemami z zalewającą budynek wodą deszczową. Ściany oraz fundamenty domu będą mokre od stale lejącej się i spływającej w głąb gruntu wody. Dodatkowo będzie nagromadzać się błoto w miejscach, gdzie raz za razem gromadzą się kałuże. Jeśli grunt na naszej działce jest dobrze przepuszczalny, wystarczy odprowadzić wodę rynnami z dala od domu ...