Kilka tricków, które pozwolą na ozdobienie pustych ścian.

Kilka tricków, które pozwolą na ozdobienie pustych ścian.

Artykuł dodał/a: Tadeusz Duda
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0

Każde mieszkanie powinno posiadać jakiś klimat. To miejsce, w którym musimy czuć się przede wszystkim bezpiecznie, ale również niezmiernie przyjemnie. Powinniśmy być otoczeni przestrzenią, która współgra z naszą osobowością. Wszystko jest dozwolone, bo tylko nasz gust i my sami wyznaczamy limity pomysłowości. To, jak zagospodarujemy swoje miejsce, będzie znacząco wpływać na nasze samopoczucie, a warto, żeby zawsze wpływało korzystnie.

W jaki sposób zaaranżować swoją przestrzeń? 

Dobrze zacząć od ogólnej charakterystyki naszego mieszkania. W jakim stylu je umeblowaliśmy, co lubimy, czego nie tolerujemy, jakie są nasze pasje oraz co pragnęlibyśmy podziwiać codziennie na naszych ścianach. Nie trzeba też się martwić, że coś się nie uda, albowiem zawsze można to zmienić, najczęściej wprowadzając tylko delikatne poprawki. Jeżeli mimo wielu chęci nie mamy zupełnie żadnej koncepcji jak urozmaicić nasze wnętrze, poszukajmy weny w Internecie, w branżowych pismach, w programach telewizyjnych o urządzaniu mieszkania, a jeżeli to nic nie pomoże, zasięgnijmy rady u profesjonalisty zajmującego się aranżacją wnętrz.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy minimalistami, czy kolekcjonerami wszelkich drobiazgów, powinniśmy mieć konkretną wizję, jak ma wyglądać udekorowana ściana, np. w salonie. Istnieje na to wiele sposobów. Rozpoczynając od najprostszego – możemy zawiesić na ścianach obrazki, w ramkach albo bez. Mogą to być przeróżnego rodzaju pejzaże, rodzinne fotografie lub nowoczesne plakaty. W tym miejscu zatrzymajmy się przy zdjęciach rodzinnych, bowiem można je wyeksponować w naprawdę atrakcyjny i oryginalny sposób. Możemy je zawiesić w harmonijnym szyku lub postawić na totalną spontaniczność i zgrupować ze sobą zdjęcia w najróżniejszy sposób, na przykład na jednej ze ścian zdjęcia ze ślubu, a na innej pamiątki z wędrówek.

Tapeta na ścianie — kiedy warto ją wybrać? 

Ciekawą opcją może być również wyznaczenie na ścianie fragmentu, który pokryjemy tapetą o ciekawym wzorze, a potem obramujemy ozdobną listwą, stwarzając jakby obraz. Można przykładowo sporządzić parę takich „obrazów” obok siebie, nadając mieszkaniu w ten sposób współczesnego oraz wyrazistego charakteru. Jeżeli nasze mieszkanie nie należy do największych, bardzo prostym trikiem, aby je optycznie zwiększyć, jest powieszenie na ścianach luster.

Mogą one różnić się od siebie kształtem, a nawet stylem, efekt będzie niesłychanie korzystny. Alternatywą dla często nudnych i pozbawionych charakteru obrazów, mogą być atrakcyjne grafiki z interesującymi nadrukami. Eleganckie są czarno-białe plakaty, ale również te, o głębokim nasyceniu barw. Zupełnie naturalnie wyglądają również gotowe obrazki, powieszone obok siebie na ścianie, które bez kłopotu znajdziesz w internetowych sklepach.

Oryginalnym, ale tak naprawdę odświeżonym pomysłem z minionych lat, jest wieszanie tzw. makram z roślinami, czyli splecionych w atrakcyjny wzór sznurków, tworzących swego rodzaju kosz dla rośliny. Jest to interesująca alternatywa dla standardowych doniczek, która efektownie ozdabia ściany. Jeżeli dużo podróżujesz, możesz zastanowić się nad zakupem drewnianej mapy świata, która znakomicie prezentuje się na pustej ścianie. Ta niebanalna ozdoba może służyć nie tylko jako element dekoracyjny, ale także być swego rodzaju ścianą wspomnień, na której zaznaczysz miejsca, jakie już odwiedziłeś. Możesz do tego zastosować specjalne pinezki albo od poszczególnego państwa poprowadzić sznureczki, na których zakończeniu powiesisz zdjęcie z wycieczki.

Jakie są ograniczenia pod kątem wystroju ściany? 

Nasza inwencja twórcza, tak jak nasza wyobraźnia nie ma żadnych ograniczeń. Planowanie i projektowanie wystroju naszego domu jest zależne tylko od nas. Wcale nie trzeba wydać dużo pieniędzy, żeby urządzić swój kąt pięknie i klimatycznie, wystarczy tchnąć w niego część siebie i to w zupełności wystarczy. Nie ma bowiem nic bardziej przyjemnego niż wrócić po ciężkim dniu do miejsca, które jest naszą enklawą spokoju i gdzie każdy przedmiot tworzy przytulną atmosferę, gdzie najlepiej możemy odpocząć.

Tagi artykułu
Komentarze
Apollo Kalinowski

Ja używam kolorowych tapet i robię kolaże. Polecam.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Ostatnio dodane do Dom i ogród