
Przekonaj się, na czym polega praca wulkanizatora?
Pracę wulkanizatora kojarzymy z corocznych wymian opon w sezonie letnim, jak i zimowym. Jednak, czy to wszystko, co ma on nam do zaoferowania? Nie! Jego praca jest dużo szersza, niż nam się wydaje. Do jego obowiązków przede wszystkim należy serwisowanie opon, czyli wszystkie czynności związane z doprowadzeniem opon do użyteczności. Poniżej zajmujemy się specyfiką tej pracy, która jest bardzo potrzebna, ale też niesamowicie ciężka!
Kim jest wulkanizator?
Zawód wulkanizatora można scharakteryzować jako specjalistę od reperacji opon w pojazdach. Profesja ta jest fachem rzemieślniczym. Nie wymaga ukończenia uczelni wyższej. Sympatycy tego zawodu uczą się pracy np. przez kursy. Pośród reprezentantów tego fachu największą grupę tworzą abiturienci szkół samochodowych.
Do rozpoczęcia pracy oprócz dokumentów, które potwierdzają ukończenie kursu, kandydat posiadać powinien także siłę oraz wytrzymałość fizyczną, jak również zdolności manualne. Opony nie są lekkie. Zdejmowanie oraz montowanie kół przez cały dzień w pracy może być zbyt obciążające dla wielu osób.
Jakie zadania wykonuje wulkanizator w pracy?
Miejscem pracy wulkanizatorów są warsztaty samochodowe, serwisy wulkanizacyjne oraz stacje obsługi pojazdów. W miejscach tych na wulkanizatorów czekać może wiele zadań. Przede wszystkim klienci przyjeżdżają do nich przy okazji okresowej wymiany opon w swoich samochodach. Innym, często wykonywanym zajęciem jest odnajdywanie oraz klejenie dziur w oponach. Do zadań należą także konserwacja bieżników opon oraz ich wymiana.
Do wyszukiwania i usuwania mikropęknięć w gumie wulkanizatorzy stosują różnorodność metod. Pośród nich wyróżnić można obróbkę mechaniczną w postaci szlifowania, wykorzystywanie chemii oraz użycie sprężonego powietrza. Wulkanizatorzy sprawują dodatkowo opiekę nad felgami w samochodach ich posiadaczy. Naprawiają uszkodzenia powstałe w czasie użytkowania. Konserwują koła, czyli również opony, jak również felgi. Prostują felgi z odkształceniami. Zajmują się również ich odnową i malowaniem.
Do wykonania tych wszystkich zadań wulkanizatorzy muszą posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Zaliczają się do niego: podnośniki samochodowe, rozmaitego typu narzędzia pneumatyczne, kompresory z agregatem, a także wyważarki do kół.
Czy opłaci się pracować jako wulkanizator?
Zapotrzebowanie na pracę wulkanizatora będzie zawsze, ponieważ kupujemy coraz więcej samochodów. Opony trzeba wymieniać a pojazdy serwisować. Oczywiście największy zarobek dla biznesów wulkanizacji jest w okresie, kiedy wymieniamy opony, czyli wczesną wiosną oraz zimą. Jednak w pozostałych miesiącach wulkanizatorzy mogą zarabiać poprzez przechowywanie kół klientów bądź serwisowaniu pojazdów lub renowacjom felg i ogumienia!
Komentarze
Brak komentarzy