Pozytywny wpływ mruczenia!

Pozytywny wpływ mruczenia!

Artykuł dodał/a: Klaudiusz Borowski
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0

Czy tylko zadowolony i zdrowy kot mruczy? To pytanie wydaje się proste, albowiem panuje przekonanie, że tak właśnie jest. Chociaż w większości przypadków to prawda i rzeczywiście tak jest, to jednak są odstępstwa od tej reguły. Koty mają również inne powody do mruczenia, a ich ciało pokazuje, co w danej chwili dzieje się z naszym pupilem. Warto zatem poobserwować mruczącego kota i nauczyć się czytać sygnały z jego ciała.

Czym jest mruczenie?

Ciekawy jest fakt, że to nadzwyczajne zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy oraz inne kotowate nie potrafią tego zrobić, jak nasz domowy kociak. Mruczenie kota sięga wartości między 25 a 150 Hz. Koty potrafią mruczeć w rozmaitych sytuacjach np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu i wydechu, z otwartym bądź zamkniętym pyszczkiem.

Jak kot mruczy?

Działanie mruczenia jest z całą pewnością warte omówienia, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego oraz tracenia tchu? Wielu naukowców starało się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy badacze twierdzą, że za dźwięk mruczenia odpowiadają mięśnie krtani, inni twierdzą, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.

Czy mruczenie kota to wyłącznie oznaka szczęścia?

Mruczenie ma działanie uspakajające – nie tylko dla ludzi. Koty potrafią doskonale uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, żeby zasygnalizować, że jest obok i je uspokoić. Mimo że w większości przypadków mruczenie u kota oznacza rozradowanie oraz zadowolenie, to jednak mogą również to robić w celu zredukowania stresu, zdenerwowania bądź w odpowiedzi na ból. Mruczenie kota może przybierać różne barwy. Inaczej będzie mruczeć kot, któremu coś dolega, jest zestresowany, głodny a inaczej kiedy jest szczęśliwy.

Najczęstsze powody, dla których koty mruczą:

  • zadowolenie, komfort,
  • zdenerwowanie, stres,
  • uspakajanie,
  • kojenie bólu,
  • komunikacja między człowiekiem,
  • myślenie o jedzeniu,
  • więź pomiędzy kociętami a matką,
  • ulga,
  • powrót do zdrowia.

Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:

Mruczenie wywołuje wibracje całego jego ciała. Drgania powodują zaangażowanie mięśni, które wspierają przez to rozwój kości. Ta interesująca teoria o systemie, który sam się leczy u kota, może dowodzić, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu rozmaitych złamań kości. Mruczenie kota działa na analogicznej zasadzie co trening wibracyjny stosowany przez lekarzy oraz fizjoterapeutów u sportowców. Aby wzmocnić strukturę kości i mięśni, ciało człowieka poddawane jest wibracjom o częstotliwości w zakresie 15-60 herców.

Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!

Koty wpływają bardzo pozytywnie na domowników. Nie dosyć, że dają nam radość poprzez zabawy i kocie wariacje, to jeszcze fenomenalnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Warto zatem zgłębić się w ten temat i korzystać jak najwięcej. Koty są idealne na odczuwany przez nas stres. Potrafią go obniżyć oraz spowodować, że się wyciszamy i stajemy senni. Dzięki temu obniża się nasze ciśnienie krwi, a serce staje się mocniejsze.

Tagi artykułu
Inne artykuły autora
Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Ostatnio dodane do Flora i Fauna

Brak artykułów