Na co należy zwrócić szczególną uwagę, kiedy kupujemy dom?

Na co należy zwrócić szczególną uwagę, kiedy kupujemy dom?

Artykuł dodał/a: Wacława Kowalska
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0

Kiedy planujemy kupić dom, to musimy poświęcić na ten temat dużo czasu i pieniędzy. Często też dodatkowo musimy wziąć kredyt na wspomniany dom! I dlatego warto przed ostatecznym podjęciem decyzji zapoznać się z pułapkami, które mogą na nas czyhać, jeżeli nie wiemy, na co zwracać swoją uwagę. W niniejszym artykule przedstawiamy istotne kwestie, które pomogą Ci uniknąć kłopotów! Zapraszamy serdecznie.

Sprawdź stan prawny posesji, którą chcesz nabyć!

Naczelna i nadzwyczaj istotna rzecz – zawsze sprawdzaj status prawny nieruchomości! Dzięki temu zdobędziesz pewność, że dom zbywany jest legalnie i np. nie zostanie ukryta współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. O ile cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z prawnikiem. Możesz też skorzystać z usług dobrze ocenianego i przetestowanego biura nieruchomości, wtedy transakcja będzie o wiele bezpieczniejsza.

Pobliska infrastruktura domu, który zamierzasz kupić, jest istotna!

W większości przypadków kupuje się jeden dom w ciągu całego życia, wobec tego potrzebne jest porządne zastanowienie się nad wyborem oraz wybiegnięcie trochę w przyszłość. Dlaczego? Jeśli dom ma nam służyć przez resztę życia, wskazane jest przemyśleć jego lokalizację, czy będzie dla nas odpowiednia oraz zastanowić się, czy będzie dla nas wygodny na starość. Jeżeli przewidujesz powiększyć rodzinę, to także powinieneś mieć na uwadze przy planowaniu rozstawienia pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz także sprawdzić różne opcje dojazdu do większego miasta bądź rozmieszczenie sklepów i punktów usługowych. Pamiętaj, że interesująca cena domu zazwyczaj jest powiązana z pewnymi niedogodnościami, np. w okolicy przewidywana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co automatycznie będzie wiązało się z natężonym hałasem. Zwróć również uwagę, w jakiej odległości jest market spożywczy, albowiem dla niektórych kilkudziesięciominutowa wyprawa po zakupy może być sporym problemem. W dzisiejszych czasach obecność choćby małego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już kluczowa, ale jeżeli nie wyobrażasz sobie poranka bez świeżych bułek – powinieneś się upewnić w tej kwestii.

Zwróć uwagę na to, jaki jest stan techniczny domu!

Dokładnie obejrzyj, w jakim stanie znajduje się nieruchomość. Czy w domu nie ma grzyba na ścianach? Czy wszystkie instalacje funkcjonują? Czy dach jest w dobrym stanie? Naturalnie z wieloma wadami oraz problemami możesz sobie poradzić, a dom przygotować zgodnie ze swoim gustem, jednakże wszelkie wykryte wady są przesłanką do negocjacji cenowej. Możesz też na wejściu zaplanować dodatkowe koszty, które przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.

Kluczowym aspektem są najbliżsi sąsiedzi!

Wiele osób prawdopodobnie nie bierze tego pod uwagę, ale wskazane jest pokręcić się w okolicy przez jakiś czas. Poznaj sąsiadów oraz przetestuj, czy w pobliżu nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie ciężkie do zaaprobowania. Konflikty sąsiedzkie są na nieszczęście bardzo częste i uciążliwe. Jeżeli stwierdzisz, że coś Cię może drażnić już na samym początku, to może warto rozważyć rezygnację z zakupu domu w tej okolicy. Na przykład uporczywe wzywanie policji za zakłócanie ciszy nie będzie dla nikogo miłe, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Dodatkowo mieszkanie obok osób, których się nie cierpi, stanie się prawdziwą katorgą po pewnym czasie.

Podczas zakupu domu, zawrzyj pisemną umowę!

W momencie, gdy wybraliście już dom swoich marzeń, to pozostaje sfinalizować i zakończyć zakup nieruchomości. Być może umówiłeś się z właścicielem tego domu, że pozostawi on sprzęt i część mebli. Ważne, abyś tylko zrobił to na piśmie, ponieważ już mnóstwo było takich historii, że obecny właściciel obiecywał, a jak przyszło do momentu odebrania domu, to nagle się rozmyślił. Dlatego warto się zabezpieczyć przed czymś takim i podpisać umowę!

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Ostatnio dodane do Nieruchomości

Brak artykułów