Zdobądź uprawnienia na wózek widłowy!

Zdobądź uprawnienia na wózek widłowy!

Artykuł dodał/a: Elwira Kaźmierczak
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0

Szukając pracy, dobrze jest dysponować wysokimi kwalifikacjami. Posiadając już pracę, warto się rozwijać i podnosić swoje umiejętności. Dlatego też, pracownicy związani m.in. z branżą produkcyjną lub pracujący na magazynie w pewnym momencie swojej kariery powinni zdobyć uprawnienia na wózek widłowy. Przyczyni się to do polepszenia sytuacji na rynku pracy, a także poprawienia swojej sytuacji materialnej.

Dlaczego warto?

Jest to w szczególności podwyższenie swoich kompetencji, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co skutkuje tym, że możemy cieszyć się naszym pozwoleniem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od zdającego nie wymaga się żadnych specjalnych umiejętności, a czas na zdobycie uprawnień zwykle nie przekracza 7 dni. Dodatkowym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to związane jest ze znaczącym wzrostem zarobków i podniesieniem standardu życia.

Warunki uzyskania uprawnień?

Uprawnieniami na wózki widłowe może się poszczycić wyłącznie osoba, która przeszła kurs oraz zdała specjalny egzamin państwowy. Tak jak kurs, test składa się z praktyki oraz teorii. W części teoretycznej jesteśmy sprawdzani z wiedzy na temat budowy wózka widłowego, a na części praktycznej – czy potrafimy prawidłowo jeździć wózkiem i go obsługiwać.

Aby być dopuszczonym do egzaminu, należy spełnić kilka prostych wymagań:

  • Mieć ukończone 18 lat
  • Posiadać świadectwo zakończenia kursu
  • Pozwolenie pracodawcy
  • Badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do kierowania wózkiem widłowym

Kategorie uprawnień

Mamy 3 rodzaje uprawnień, jakie określa Urząd Dozoru Technicznego.

  • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych.
  • IIWJO, jest to najczęściej wybierana kategoria i uprawnia do obsługiwania wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem i bez ograniczeń w wysokości podnoszenia i udźwigu.
  • IWJO zezwala na prowadzenie wózka o dowolnym napędzie i udźwigu, jak również wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu i te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale także operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO oraz IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mają prawo poruszać się pojazdami z kategorii niżej.

Jakie są koszty zrobienia uprawnień?

Koszt kursu waha się od 600 do 1000 zł. Wszystko zależy od tego, o który rodzaj uprawnień będziemy się starać. Możemy również dowiedzieć się u naszego pracodawcy, czy istnieje możliwość całkowitego sfinansowania lub częściowego dofinansowania przez niego takiego kursu. Oczywiście, jeżeli doświadczenie pozwala, to możemy zrezygnować ze szkolenia i przystąpić tylko do egzaminu. W tej sytuacji koszt kształtuje się nieco inaczej:

  • opłata egzaminacyjna w 2022 r.  212,34 zł
  • badania psychotechniczne    ok. 150 zł
  • badanie lekarskie w celu wydania zaświadczenia lekarskiego umożliwiającego podjęcie pracy ok. 120 zł

Porównując koszty zdobycia takich uprawnień, to wydaje się, że warto przeznaczyć środki na ich zdobycie, ponieważ zyskujemy możliwość lepszych perspektyw, jeśli chodzi o zatrudnienie, a co za tym samym na podwyższenia poziomu swojego życia.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Ostatnio dodane do Edukacja i nauka
Szukając pracy, dobrze jest dysponować wysokimi kwalifikacjami. Posiadając już pracę, warto się rozwijać i podnosić swoje umiejętności. Dlatego też, pracownicy związani m.in. z branżą produkcyjną lub pracujący na magazynie w pewnym momencie swojej kariery powinni zdobyć uprawnienia na wózek widłowy. Przyczyni się to do polepszenia sytuacji na rynku pracy, a także poprawienia swojej sytuacji materialnej.Dlaczego warto?Jest to w szczególności podwyższenie swoich kompetencji, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co skutkuje tym, że możemy cieszyć się naszym pozwoleniem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od zdającego nie wymaga się żadnych specjalnych umiejętności, a czas na zdobycie uprawnień zwykle nie przekracza 7 dni. Dodatkowym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to związane jest ze znaczącym wzrostem zarobków i p...